Letní šachový tábor – Hřebečníky 2019 proběhl ve dnech 3. – 10. 8. 2019 v areálu rekreačního střediska Šlovice v Hřebečníkách – Šlovicích, okres Rakovník, organizátorem byl Šachový klub 64 Plzeň. Tábora se zúčastnilo 74 dětí (loni 81) z Plzeňského kraje, Středočeského kraje, Prahy a Brna ve věku 6 – 17 let. Jak z hlediska počtu účastníků, tak z hlediska šachové výkonnosti patřil tábor mezi nejlepší obdobné akce v ČR. Tři hráči měli v době konání tábora ELO nad 1600, osm hráčů bylo s ratingem nad 1400, celkem hráčů s ratingem vyšším než 1000 bylo 39. Tábora se zúčastnilo 16 dívek.
Místo tábora
Letošní Letní šachový tábor se konal na stejném místě, jako v uplynulých letech v areálu Rekreační střediska STAR LINE na katastru obce Hřebečníky – Šlovice. Areál je umístěn na západním okraji Chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko na svahu nad řekou Berounkou. V době našeho pobytu pobýval v areálu ještě jeden menší tábor s minimálním vlivem na chod našeho tábora. V areálu jsme využívali v průběhu našeho pobytu fotbalové hřiště s přírodní trávou, dvě beach-volejbalové hřiště, tenisový kurt s umělým povrchem a venkovní bazén. Areál byl ideálním místem i z hlediska bezpečnosti – kromě jediné příjezdové cesty, která končí u areálu, nejsou v okolí žádné komunikace, rovněž řeka Berounka je v bezpečné vzdálenosti. Ubytování bylo zajištěno ve dvou až pětilůžkových pokojích ve zděné budově. Toalety a sprchy byly společné na patře s pokoji a ve společných prostorách budovy. Strava byla zajišťována „profesionálními“ kuchařkami areálu, 5x denně (snídaně, přesnídávka, oběd, odpolední svačina a večeře), snídaně byla podávána formou švédského stolu. Jídlo bylo většinou chuťově na dobré úrovni, děti si častokrát chodily přidávat, navíc vždy bylo pro děti připraveno i něco navíc pro případ „hladu“. Trvale byla k dispozici várnice se šťávou. Žádné problémy nebyly s kapacitou jídelny.
Vedoucí
O děti se v průběhu tábora staralo s maximální péčí třináct vedoucích – hlavním vedoucím byl Petr Herejk, dalšími vedoucími byli Václav Hrdlička, David Lorenc, Katka Palková, Jiří Hájek, Dan Nový, Míša Nová, Lukáš Daňhel, Jan Bechynský, Lukáš Klement, Vladimír Bošek, Klára Zachardová a zdravotníkem byl Štěpán Vopat. Všichni vedoucí odvedli pro spokojenost dětí maximum.
Oddíly
Děti byly hned při úvodním večerním programu rozděleny do čtyř barevně odlišených oddílů (Modrá síla, Rudí ďáblové, Zelený ledničky, Žlutá žloutenka) tak, že ve všech oddílech byly zastoupeny všechny věkové skupiny a rovnoměrně rozděleny dívky.
Složení oddílů
Modrá síla – Jan Bechynský (oddílový vedoucí), František Krumpholc (kapitán), Zuzana Aubrechtová, Jakub Kopčil, Alžběta Petříčková, Patrik Jelínek, Antonín Kada, Rozálie Pelikánová, Hynek Bludský, Ben Mahler, Jan Hadinger, Štěpán Kuchta, Zdeněk Davídek, Ondřej Novák, Martin Houška, Anna Marie Šafářová, Jan Šůla, Viktor Lešek, Vojtěch Hodl.
Rudí ďáblové – Lukáš Daňhel (oddílový vedoucí), Matěj Šeterle (kapitán), Marie Krumpholcová, Tomáš Paleček, Klára Moresová, Martin Drobný, Jan Tichý, Aneta Holá, Vít Bludský, Antonín Drobný, Matěj Adam Javůrek, Ondřej Velich, Matěj Skřivan, Štěpán Liška, Alexandr Bílek, Ester Dolanská, Vojtěch Karel Schula, Jakub Valdman, Jan Langmajer, Markéta Holá.
Zelený ledničky – Jiří Hájek (oddílový vedoucí), Jana Langmajerová (kapitánka), Magdaléna Šafářová, Pavel Žalud, Dominik Vajanský, Alan Kulvajt, Jonáš Skřivan, Tereza Hendrychová, Jan Hoffmann, Vojtěch Němec, Lukáš Kuchta, Matěj Procházka, Lukáš Urbánek, Milan Ševčík, Štěpán Říha, Natálie Křenová, Robin Mádle, Tomáš Písař, Vojtěch Matějíček, Jiří Hoffmann.
Žlutá žloutenka – Vladimír Bošek (oddílový vedoucí), Šťastný Josef (kapitán), Marešová Michaela, Šťastný Jiří, Kühnl Vavřinec, Pelikán Vojtěch, Novák Kryštof, Velichová Barbora, Kubovčiak Samuel, Dolanský Dominik, Houška Filip, Mores Antonín, Urbánek Vojtěch, Hasman Vladislav, Šimek Josef, Cajthamlová Anna, Šindelář Adam, Les Jiří, Foit Kryštof.
Každý člen oddílu dostal při úvodním rozdělování šátek s barvou svého oddílu. Po úvodním rozdělování si oddíly stanovily název a do druhého dne vyrobily vlajku a vymyslely a předvedly pokřik. Nejlepším názvem byli vyhodnoceni Rudí Ďáblové, nejlepší vlajku měly Zelený ledničky a nejlepší pokřik Žlutá žloutenka.
Celotáborová hra
V průběhu tábora byli všichni zapojeni do celotáborové hry „Expedice za Zlatým králem“. Hra se stejně jako v uplynulých letech velmi osvědčila. Cílem hry bylo dosažení bodové hodnoty 1700 bodů, což byla hranice pro získání hodnosti „Zlatého krále“. Bodovalo se řešení úkolů v průběhu tréninků, bodovaly se odpolední a večerní programy, bodoval se úklid a chování, a také „řešení kartiček“ v době osobního volna. Při splnění stanoveného počtu bodů byl dotyčný „povýšen“ do vyšší hodnosti (100 bodů – hodnost „Pěšec“, 200 bodů – hodnost „Jezdec“, 300 bodů – hodnost „Střelec“, 500 bodů – hodnost „Věž“, 700 bodů – hodnost „Dáma“, 1000 bodů – hodnost „Bronzový král“, 1300 bodů – hodnost „Stříbrný král, 1700 bodů – hodnost „Zlatý král“). Pro děti všech věkových skupin bylo jako každý rok získání bodů a povýšení do hodností velkou motivací pro jejich činnosti. Povyšování bylo prováděno formou předání „pasovačky“ – dekretu o zařazení do příslušné hodnosti vždy na večerním nástupu. Nad hranici 1700 se dostali a „Zlatého krále“ na závěrečném sobotním nástupu získalo devět účastníků: Hynek Bludský (který dosáhl nejvyššího bodového součtu 1773 bodů a získal korunu pro Zlatého krále), Štěpán Kuchta (1749), Anna Marie Šafářová (1746), OndřejNovák (1727), Marie Krumpholcová (1719), Viktor Lešek (1718), Rozálie Pelikánová (1706), Zuzana Aubrechtová (1704) a Matěj Skřivan (1700). Soutěž o Zlatého krále se opět velmi osvědčila, účastníci pilně sbírali body – na hodnotu 1300, tj. hranici pro udělení stříbrného krále, se dostalo 73 účastníků (ze 74).
Řešení kartiček
Řešení kartiček s taktickými úkoly bylo dobrovolné, i přesto v době k tomu určené vždy řešilo mnoho účastníků. Kontrola správnosti řešení tak byla pro přítomné trenéry velmi náročným úkolem. Kartička obsahovala vždy tři nebo čtyři diagramy, za každý správně vyřešený diagram získal správný řešitel až 3 body. Diagramy každý dostával dle své výkonnosti a řešil je v době volna. Z důvodu dobrovolnosti bylo tak zajímavé sledovat zájem a získané body jednotlivců. Nejvíce bodů za kartičky získal Viktor Lešek (144), na druhém místě byli se 108 body společně Hynek Bludský, Kryštof Novák a Vít Bludský. Přes stobodovou hranici se dostal ještě Štěpán Kuchta (105).
Denní program
Každý den začínal po budíčku v 8,00 h. krátkou rozcvičkou, a po snídani, hygieně a úklidu pokojů byl na nástupu v 9,00 vyhlášen denní program. Dopoledne od 9,15 do 12,15 probíhal šachový výcvik v sedmi tréninkových skupinách, po obědě (12,30) následovalo osobní volno a od 15,00 sportovní odpoledne. Po večeři (18,30) se od 19,30 konal nástup s hodnocením dne a předáváním „pasovaček“. Od 20,00 do cca 21,30 se konal večerní program, od 21,30 večerní hygiena a na 22,00 h. byla stanovena večerka.
Dopolední tréninky
V dopoledním programu od 9,15 do 12,15 probíhal šachový výcvik v sedmi tréninkových skupinách.
Skupina A nejsilnějších šestnácti hráčů (Langmajer Jan, Matějíček Vojtěch, Šeterle Matěj, Schula Vojtěch Karel, Langmajerová Jana, Marešová Michaela, Šťastný Josef, Valdman Jakub, Šťastný Jiří, Kopčil Jakub, Aubrechtová Zuzana, Mádle Robin, Novák Ondřej, Písař Tomáš, Žalud Pavel a Krumpholc František) pracovala s Petrem Herejkem a Lukášem Klementem (ve středu byl trénink doplněn o přednášku velmistra Jiřího Štočka), témata byla taktika, koncovky, strategie v partiích nejlepších světových hráčů. Nejvyšší součet bodů z tréninků získal Tomáš Písař (481).
Skupina B pod vedením Jana Bechynského pracovala ve složení Hynek Bludský, Marie Krumpholcová, Viktor Lešek, Vít Bludský, Zdeněk Davídek, Lukáš Urbánek, Štěpán Říha, Vojtěch Urbánek, Antonín Mores, Magdaléna Šafářová, Vojtěch Hodl a Jiří Les a věnovala se především výcviku taktiky a koncovek. Nejvíce bodů při tréninku získal Hynek Bludský (480).
Skupina C pod vedením Dana Nového (Štěpán Kuchta, Anna Marie Šafářová, Natálie Křenová, Milan Ševčík, Jan Šůla, Ester Dolanská, Lukáš Kuchta, Vladislav Hasman, Alexandr Bílek a Adam Šindelář) se věnovala převážně zlepšení výkonnosti v oblasti taktiky a koncovek. Nejlepší dle získaných bodů byla Natálka Křenová (485).
Skupina D pod trenérským dohledem Lukáše Daňhela (Matěj Skřivan, Vojtěch Němec, Štěpán Liška, Dominik Dolanský, Josef Šimek, Martin Houška, Filip Houška a Matěj Adam Javůrek) se věnovala taktice a koncovkám. Nejvíce bodů při trénincích z této skupiny nasbíral Matěj Skřivan (532).
Skupinu E ve složení Kryštof Novák, Ján Tichý, Matěj Procházka, Ondřej Velich, Kryštof Foit, Ben Mahler, Antonín Kada, Tomáš Paleček a Samuel Kubovčiak trénovala Kateřina Palková, hlavní náplní byla práce na základních dovednostech především v oblasti taktiky. Nejlepším dle získaných bodů v této skupině byl Ján Tichý (470).
Skupina F pod vedením Václava Hrdličky a Vladimíra Boška (Antonín Drobný, Martin Drobný, Jan Hadinger, Tereza Hendrychová, Jan Hoffmann, Jiří Hoffmann, Aneta Holá) se věnovala zlepšování základních dovedností při šachové partii. Nejvíce bodů při trénincích v této skupině získala Anna Cajthamlová (507).
Skupina G nejmladších začínajících šachistů pod vedením Jiřího Hájka s občasnou pomocí Jany Langmajerové (Rozálie Pelikánová, Alan Kulvajt, Vojtěch Pelikán, Alžběta Petříčková, Klára Moresová, Patrik Jelínek, Vavřinec Kühnl, Dominik Vajanský) pracovala na zlepšení dovedností matování, základech taktiky a koncovek. Nejvíce bodů za týden tréninků z této skupiny získala Rozálie Pelikánová (509).
Členy všech skupin je nutno pochválit za snahu a pracovitost. Každý účastník absolvoval 21 hodin kvalitního šachového tréninku. Pevně věřím, že nové poznatky všichni uplatní na turnajích v novém školním roce!
Kromě „šachových“ skupin fungovala též umělecká skupina, jejímiž členy byli Jonáš Skřivan, Barbora Velichová, Markéta Holá. Věnovala se mj. pořizování fotografické dokumentace, vedení deníku a výtvarné činnosti.
Odpolední program
Odpolední program byl vyplněn především sportovními soutěžemi pojatými jako soutěž mezi oddíly. Hned první odpoledne v sobotu po úvodním nástupu a rozdělení do oddílů proběhly štafety, ve kterých se nejlépe dařilo družstvu Modrá síla.
Nedělní odpoledne bylo vyhrazeno míčovým sportovním soutěžím, konkrétně Ping Pong, Disc golf, Aqua pong a Fotbal. V součtu těchto disciplín bylo opět nejlepší družstvo Modrá síla.
Třetí, pondělní odpoledne byly na programu atletické a další disciplíny, všichni účastníci se postupně představili v disciplínách Slalom s míčem, Frisbee na cíl, Hod na dálku, Petanque, Švihadla, Hod na přesnost, Kuličky, Šachy na čas a Zdravověda a získávali body pro svůj tým. Nejlepším týmem v součtu disciplín bylo družstvo Žlutá žloutenka.
Úterní odpoledne čekala zájemce beseda s českým reprezentantem velmistrem Jiřím Štočkem, na kterou navázala hra Hledání pokladu. Při této hře družstva sestavovala zprávu z písmen, které získávali při otázkách ze statistiky, historie šachu, všeobecných znalostech a poznávání pohádkových postav a také na základě indiciízískaných v předchozích dnech tábora. Po vyluštění zprávy bylo ještě potřeba najít správné heslo u jednoho z vedoucích, které pak otevřelo cestu k pokladu. To se nejrychleji podařilo družstvu Zelený ledničky.
Středeční odpoledne zavedlo účastníky tábora do lesa na novou hru Superhrdinové. Každý jednotlivec musel projít trasu, při které se musel rozhodnout o dalším pokračování cesty v příběhu na téma severských bájí, a dosáhnout správného cíle. Toho dosáhla drtivá většina účastníků, s nejlepším časem 16 min. trasu absolvoval Tomáš Písař.
Čtvrtek odpoledne nás čekala olympiáda duševních sportů a her, družstva nominovala do každé z disciplín (Pexeso 1, Pexeso 2, Hadi a žebříky, Kostky1, Kostky2, Kvak, Tangramy, Tik tak bum, Double, Prší, Člověče, nezlob se, Duch, Piškvorky, Bang, Timeline, Poker a Aktivity) zástupce svého družstva, kteří pak získávali pro své družstvo body. Nejlépe se v olympiádě dařilo družstvu Zelený ledničky.
Poslední odpoledne v pátek pak všechny čekal závěrečný šachový turnaj, který se dohrával ještě po večeři. Výsledky turnajů viz samostatný bod zprávy.
Hlavní táborový turnaj
V pátek odpoledne a večer se hrál hlavní turnaj v rapid šachu. Hrálo se v sedmi skupinách, všichni hráči byli do skupin zařazeni dle své výkonnosti. Pět skupin hrálo po osmi hráčích systémem každý s každým, jedna o deseti hráčích systémem každý s každým a jedna skupina hráčů převážně bez ELO se hrála švýcarským systémem na 7 kol.
Ve skupině A nejsilnějších hrálo osm hráčů systémem každý s každým. Vítězem se stal ziskem 5 bodů Matěj Šeterle před Vojtou Schulou (4,5 b.) a Janou Langmajerovou (4 body). Čtvrtý skončil Jan Langmajer (3,5 bodu), pátý Jakub Valdman, šestá Michaela Marešová, sedmý Vojtěch Matějíček (všichni 3 body) a osmý Tomáš Písař (2 body). Podrobné výsledky na http://chess-results.com/tnr461971.aspx?lan=5.
V turnaji B se z vítězství radoval Štěpán Říha (5 bodů), druhý skončil Jakub Kopčil (4,5 b.) a třetí Zuzana Aubrechtová (4 b.). Další pořadí: 4. Ondřej Novák, 5. Robin Mádle (oba 3,5 b.), 6. František Krumpholc, 7. Zdeněk Davídek, 8. Pavel Žalud (všichni 2,5 bodu), podrobné výsledky na http://chess-results.com/tnr462025.aspx?lan=5.
Turnaj C ovládl Jirka Les se 6,5 body o bod před Hynkem Bludským. Třetí byl s 5 body Vojtěch Urbánek. Další pořadí: 4. Vít Bludský, 5. Antonín Mores 2,5, 6. Viktor Lešek 2, 7. Vojtěch Hodl 1, 8. Lukáš Urbánek 0,5. Podrobné výsledky na http://chessresults.com/tnr461970.aspx?lan=5.
D-turnaj vyhrál s 5 body Milan Ševčík o půl bodu před Marií Krumpholcovou a Magdalénou Šafářovou. Další pořadí: 4. Matěj Skřivan 4, 5. Štěpán Kuchta 4, 6. Alexandr Bílek 3, 7. Natálie Křenová 2, 8.Anna Maria Šafářová 1. Podrobné výsledky na http://chess-results.com/tnr461963.aspx?lan=5.
Turnaj E se stal kořistí Vládi Hasmana (6 bodů), druhá skončila Ester Dolanská (5,5 b.) a třetí Adam Šindelář (5 bodů). Další pořadí: 4. Dominik Dolanský 5, 5. Jan Šůla 3, 6. Vojtěch Němec 2,5, 7. Martin Houška 1, 8. Lukáš Kuchta 0. Podrobné výsledky na http://chess-results.com/tnr461969.aspx?lan=5.
Turnaj F se hrál švýcarským systémem na 7 kol a vítězem se stal Kryštof Novák před Filipem Houškou (oba 6 bodů), třetí byl Ján Tichý s 5,5 body. Tito tři společně s Matějem Procházkou, Josefem Šimkem (oba 5 bodů), Štěpánem Liškou, Jiřím Hoffmannem a Matějem Javůrkem (všichni 4,5 bodu) splnili normu pro udělení 4. výkonnostní třídy. Podrobné výsledky na http://chess-results.com/tnr461972.aspx?lan=5.
Večerní program
V rámci večerního programu proběhl hned úvodní sobotní den bleskový turnaj, kterého se zúčastnilo 70 (!) hráčů včetně vedoucích. Vyhrál vedoucí Lukáš Klement (6,5 bodu z 7), druhé místo obsadil Jan Bechynský (6 bodů) a třetí místo Kateřina Palková (5,5 bodů). Nejlepším z mladých účastníků tábora byl na sedmém místě Jiří Šťastný před bratrem Josefem a Matějem Šeterlem (všichni 5 bodů). Podrobné výsledky bleskového turnaje na http://chess-results.com/Tnr460706.aspx?lan=5.
V neděli večer se konala přednáška Štěpána Vopata o první pomoci doplněná zkušebními otázkami na body pro družstva.
Pondělní večer se hrály simultánky pro vybraných 10 hráčů každého družstva a pro ostatní byla připravena „australská detektivka“. Pro simultánky si každé družstvo vylosovalo jednoho z vedoucích (Jan Bechynský proti Zeleným ledičkám, Katka Palková proti Žlutým žloutenkám, Dan Nový proti Modré síle a Jiří Hájek proti Rudým Ďáblům), proti kterému sehráli 10 partií s časem 0,5 hodiny proti 1 hodině vedoucího. Nejlepším bylo družstvo Zelený ledničky, které uhrálo s Janem Bechynským 3 body. Modrá síla proti Danovi Novému uhrála 2 bodu, Rudí ďáblové proti Jiřímu Hájkovi 1,5 bodu a nejlépe z vedoucích hrála Katka Palková, která dovolila pouhý jeden bod. V australské detektivce (zjišťování pachatele podle indicií) bylo nejlepší družstvo Žlutých žloutenek.
V úterý večer na náš tábor zavítal plzeňský horolezec Jan Trávníček, který zdolal pět osmitisícových hor, včetně druhé nejvyšší hory K2. Společně s ním jeho nepálský šerpa. Ve velmi zajímavé besedě se účastníci dozvěděli mnoho zajímavého z výstupů na nejvyšší hory světa a také o životě v Nepálu.
Středeční večer se hrály živé šachy. Menší děti s obrázky představovaly jednotlivé figury, starší pak partii hrály. Proti sobě nastoupila spojená družstva zelených a žlutých (bílými) proti modrým a červeným (černými). Úspěšnější v partii bylo družstvo modrých a červených.
Ve čtvrtek večer byla na programu diskotéka s plněním tajného úkolu, kterým bylo secvičení a předvedení dvou představení loutkového divadla na téma, která si družstva vylosovala na začátku tábora. Kromě hodnocení uměleckého dojmu se také hádal a bodoval název představení. Nejlepším družstvem večera byly Zelený ledničky.
V pátečním večeru se dohrávaly hlavní rapidové turnaje a večer byl zakončen pro starší ročníky stezkou odvahy.
Fotodokumentace a videodokumentace
V průběhu tábora byla díky umělecké skupině pořízena bohatá fotodokumentace, která byla průběžně doplňována na web https://www.sk64.cz.
Závěrečné vyhodnocení
V sobotu dopoledne před odjezdem při závěrečném nástupu byly vyhlášeny konečné výsledky soutěže O Zlatého krále a rozdány poslední „pasovačky“. Do hodnosti Zlatého krále byli povýšeni Hynek Bludský, Štěpán Kuchta, Anna Marie Šafářová, Ondřej Novák, Marie Krumpholcová, Viktor Lešek, Rozálie Pelikánová, Zuzana Aubrechtová a Matěj Skřivan. Nejvyššího bodového zisku dosáhl Hynek Bludský, který navíc získal zlatou královskou korunu. Všichni účastníci poté obdrželi na závěr účastnický diplom – vyznamenání za úspěšné absolvování tábora, pamětní medaili a věcné ceny.
Závěr
Na závěr velké poděkování všem – dětem, vedoucím i pracovníkům areálu za skvělý týden a nezapomenutelné zážitky. Předběžně je objednán areál i na příští rok, a to v termínu 1. 8. – 8. 8. 2020! Již teď si termín poznamenejte do svých diářů a můžete poslat předběžnou přihlášku na email: herejkpetr@seznam.cz.